Dzieci to też ludzie, są żądne wiedzy i zadają wiele pytań. Niestety wielu dorosłych często dzieci zbywa, przez co tracą one zainteresowanie i ich kreatywność znacznie spada. Dzieciom jednak należy się nasza uwaga, bo to my kształtujemy ich charaktery i zainteresowania.

Ale o czym tak naprawdę można rozmawiać z dzieckiem i jak robić to tak, aby naprawdę wyciągnęło z naszych słów jakąś lekcję?

Dlaczego rozmowa jest tak potrzebna?

Dziecko potrzebuje wzoru, kogoś, kto będzie obok niego i kogo będzie mogło naśladować. Jeśli nie będziemy okazywać mu zainteresowania może stać się zimne i pozbawione empatii lub całkowicie stracić do nas przywiązanie. Ponadto każda nasza odpowiedź na naprawdę ważne dla dziecka pytanie będzie rzutowała na nim w przyszłości. Nie możemy bagatelizować zainteresowania dziecka i wmawiać mu, że jest za małe, żeby coś zrozumieć.

Skoro pyta, znaczy, że jest gotowe, aby poznać odpowiedź, oczywiście dostosowaną do jego wieku i poziomu jego wiedzy. Zabijanie ciekawości w dziecku może sprawić, że zupełnie przestanie interesować się czymś wartościowym.

Dziecko uczy się z naszych reakcji

Każde pytanie dziecka wynika z jego ciekawości. Nie chodzi od razu o naszą odpowiedź, czasem ważniejsza jest nasza reakcja. Dlatego nie należy zbywać dziecka albo udawać, że nie słyszało się pytania. Jeśli będziemy uparcie milczeć na dany temat, dziecko będzie w przyszłości mniej chętne do zwracania się do nas ze swoimi problemami, co może przełożyć się na zimne stosunki.

Jeśli nie znamy odpowiedzi na pytanie, lepiej od razu się do tego przyznać. Nie sprawi to, że przestaniemy być autorytetem w oczach dziecka, wręcz przeciwnie, pokażemy mu, że nie zawsze musimy znać odpowiedź i nie jest to żadne wstyd czy nasza wada.

Dziecko może wiedzieć więcej od nas

Nie zakładajmy błędnie, że jeśli nie powiemy czegoś dziecku, to ona niczego się o tym nie dowie. Po prostu zacznie ono na własną rękę szukać wiedzy. Zastanów się więc, czy chcesz, aby twoje dziecko czerpało wiedzę z Internetu albo od swoich rówieśników. Ustal sam ze sobą, jakie tematy chcesz poruszyć z dzieckiem i nie czekaj z tym do ostatniej chwili. Gdy tylko zauważysz, że twoje dziecko wchodzi w odpowiedni wiek albo zaczyna się czymś interesować, rozmawiaj z nim spokojnie i otwarcie.

I przede wszystkim nie kłam, nie wybielaj się i nie zakazuj. Rodzic, który uczy, zawsze będzie lepiej postrzegany, niż rodzic, który zakazuje czegoś, bo tak mu się podoba.