Wychowywanie dziecka to szereg wyzwań. Jednak wspólnie spędzony czas może być miły i owocny zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów.

Co warto robić razem z dzieckiem, jak spędzać czas, by miało to pozytywny wpływ na rozwój? Sprawdź kilka propozycji dobrych dla dzieci w każdym wieku.

Nauka przez dobrą zabawę

Maluch, uczeń, a nawet nastolatek lubią dobrą zabawę. Zawsze też wynoszą z niej pewną naukę, dlatego warto to wykorzystać. Dobrym pomysłem są klocki – dostosowane do wieku dziecka, które można wspólnie układać, tworząc ciekawy, kreatywny świat. To niekończąca się liczba możliwości, ćwiczenie wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia.

Podobnie wspólne układanie puzzli może przyczynić się do zrodzenia wyjątkowej pasji. Świetnym pomysłem na wspólne spędzanie czasu będą także prace plastyczne, kreatywne. Niewiele wystarczy, by przy współpracy powstały wyjątkowe ozdoby czy praktyczne akcesoria.

Książka może być przyjacielem każdego dziecka

Często niedocenianą aktywnością, która pozwala na zajęcie się dzieckiem, jest czytanie książek. Czytanie dzieciom codziennie po kilkanaście minut wpływa pozytywnie na rozwój, kształtowanie więzi, ale i zwiększa zasób słownictwa, umiejętność opowiadania, rozmowy.   Więcej informacji o tym dlaczego warto czytać książki swojemu dziecku pod tym odnośnikiem: https://rodzina24.pl/czytanie-dziecku-a-jego-rozwoj-to-warto-wiedziec/.

Nie musi dotyczyć jedynie najmłodszych, zaleca się czytać nawet dzieciom, które już same potrafią czytać. Warto wybierać książki, które mogą zainteresować dziecko, dopasowane do wieku i zainteresowań. Trzeba też mieć świadomość, że nie zawsze dziecko będzie siedziało i śledziło losy na kartach opowiadania – równie dobrze może w tym czasie się bawić, rysować, ale nadal będzie słuchać.