Pierwszy rok w życiu dziecka to duże wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Życie diametralnie się zmienia, pojawił się nowy człowiek. Stają przed nimi ogromne wyzwania.

Obserwują jak z każdym dniem dziecko się zmienia. To bardzo ważny okres, kiedy między matką i dzieckiem obserwujemy wyjątkową więź podczas karmienia piersią. Niemowlak uczy się otaczającego świata. Wspomina się o siedmiu ważnych skokach  rozwojowych maluszka w tym okresie. Jak je krótko scharakteryzować?

Skoki rozwojowe u rocznego dziecka

Przede wszystkim warto wiedzieć, że podczas skoków maluszek staje się niespokojny, zaczyna zachowywać się trochę inaczej niż we wcześniejszym okresie. Do kryteriów, które pozwalają mówić o skoku rozwojowym zaliczamy: częstszy płacz, potrzebę ciągłego kontaktu fizycznego z rodzicem, drażliwość.

Czasami pojawiają się również problemy z zasypianiem, ssaniem lub jedzeniem. Nie wszystkie dzieci reagują tak samo intensywnie. Po takim skoku rodzice zaczynają obserwować nowe umiejętności poznawcze, ruchowe, rozwój mowy i zmysłów. Pierwszy taki moment to mniej więcej początek drugiego miesiąca życia. Maluszek zaczyna się uśmiechać, wydłuża się czas czuwania między snem i kiedy leży na brzuszku można zaobserwować kilkusekundowe utrzymywanie w górze główki. Kolejne skoki rozwojowe dotyczą takich umiejętności jak:   chwytanie przedmiotów,  siadanie czy raczkowanie.

Około 11 miesiąca dziecko zaczyna powtarzać sylaby, naśladuje głosy zwierząt. Może także bardzo zdecydowanie zacząć używać słowa: nie! Pierwszy rok życia to budowanie własnej autonomii. Rodzice powinni poświęcać dziecku wiele uwagi i jeśli coś ich niepokoi w jego zachowaniu, zwrócić się z pytaniami do pediatry. Istnieją tak zwane okna rozwojowe opracowane przez Światową Organizację Zdrowia np. chód samodzielny występuje między 8 a 18 miesiącem życia.

Tutaj znajdziesz artykuł o skokach rozwojowych u dziecka dwuletniego.