Nerwica u dzieci to zaburzenie neuropsychiatryczne powstałe w wyniku ostrej lub długotrwałej traumatycznej sytuacji psychologicznej. Objawy obejmują zaburzenia ogólne, organiczno-naczyniowe i nerwicowe. Te ostatnie mają różne obrazy kliniczne: tiki, fobie, nastrój, wycofanie lub zahamowanie.

Diagnoza opiera się na zebraniu dolegliwości, zebraniu historii choroby i ustaleniu czynnika sprawczego. Przeprowadza się dodatkowe badania w celu wykluczenia podobnych patologii organicznych. Leczenie obejmuje psychoterapię, leki i techniki fizjoterapeutyczne.

Ogólne fakty na temat nerwicy u dzieci

Zaburzenia nerwicowe są częstym problemem w pediatrii i psychiatrii dziecięcej, ponieważ dotknięte nimi dziecko cierpi zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Czasami komponent somatyczny jest tak silny, że nerwicy towarzyszy nasilenie bólu, tendencja do pojawiania się ogólnych patologii na normalnym tle organicznym.

Według danych statystycznych odsetek nerwic dziecięcych wśród wszystkich chorób neuropsychiatrycznych wynosi 45%. U chłopców choroba występuje 1,5 raza częściej niż u dziewcząt. Największa zachorowalność występuje w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Możliwe przyczyny nerwicy

Przyczyny tego zaburzenia są wielopłaszczyznowe. Uważa się, że decydujący wpływ na rozwój nerwicy ma konflikt interpersonalny między dzieckiem a znaczącymi członkami rodziny. Po drugie, są to konflikty szkolne. Wyróżnia się następujące główne przyczyny nerwicy u dzieci.

1. Socjo-psychologiczne

Izolacja emocjonalna dziecka (jedynak w rodzinie, pierworodny w rodzinie wielodzietnej), niespójny styl wychowawczy, złe nawyki rodziców, konflikty rodzinne, zmiana układu ról w rodzinie.

2. Społeczno-kulturowe

Życie w dużym mieście, tempo życia niezgodne z możliwościami i potrzebami dziecka, trudne relacje z otoczeniem.

3. Społeczno-ekonomiczne

Rodziny niepełne, nieodpowiednie warunki życia, wczesne rodzenie dzieci w czasie pracy, wczesne rozpoczynanie nauki szkolnej.

4. Biologiczne

Komplikacje w czasie ciąży i porodu, labilny układ nerwowy, dziedziczne lub osobiste cechy psychologiczne, problemy zdrowotne, organiczne uszkodzenie mózgu.

5. Inne

Chroniczne zmęczenie, brak snu, przeciążenie psychiczne i fizyczne (rubryki, kółka), stresujące doświadczenia (śmierć bliskiej osoby, nieumyślny udział w wypadku, bójka).

Przebieg choroby

Patofizjologia nerwic składa się z kilku etapów. W odpowiedzi na czynnik wyzwalający w ośrodkowym układzie nerwowym dochodzi do załamania hamowania lub pobudzenia. U dzieci pobudzenie zwykle przeważa nad hamowaniem, tak że pobudzenie mózgu jest często najwcześniejszą reakcją. Gdy bodziec jest zbyt ekstremalny, by układ nerwowy mógł go tolerować, pojawia się reakcja ochronna w postaci hamowania.

Organizm, przystosowując się do nowych warunków, zmienia swoją reaktywność psychiczną. Następuje kaskada zaburzeń neurologicznych i somatycznych. U dziecka rozwija się wewnętrzny konflikt wynikający z niedopasowania wymagań (rodziców, społeczeństwa) do jego doświadczeń życiowych.

Próbując znaleźć wyjście z sytuacji, dzieci przyjmują nietypowe role, które prowadzą do dezorganizacji aktywności neuropsychicznej.

Rodzaje nerwic u dzieci

Klasyfikacja nerwic u dzieci opiera się na wielosymptomatycznym charakterze ich objawów. Zgodnie z międzynarodową nomenklaturą wyróżnia się następujące typy.

  • Ogólne. Przedstawicielami tej grupy są: neurastenia, nerwica histeryczna, nerwica depresyjna, nerwica kompulsywnego ruchu.
  • Systemowe. Są to nerwice, które mają jeden główny objaw: enureza, enkopresja, jąkanie, zaburzenia apetytu i snu.

Objawy nerwicy u dzieci

1. Neurastenia

Zwykle rozwija się u dzieci, które są nieśmiałe, apatyczne, nieufne. Często występuje po długim okresie chorób zakaźnych, przewlekłym stresie lub zmęczeniu. Nerwica objawia się w postaci zaburzeń snu, niepokoju i irracjonalnych lęków. Pacjent ma nieprawidłową wrażliwość na zwykłe bodźce, takie jak hałas i jasne światło. Objawy somatyczne mogą obejmować bóle głowy, dyskomfort w sercu i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Często dołączają się elementy organiczne: dreszcze, drżenie, drżenie, pocenie się.

2. Nerwica histeryczna

Nerwica histeryczna występuje u dzieci już w młodym wieku, charakterystyczne są zaburzenia fizjologiczne (napady afektywne i oddechowe, mimowolne wypróżnianie i oddawanie moczu) itp. U dzieci z prawidłowym rozwojem werbalnym pojawiają się objawy mutyzmu: brak reakcji w rozmowie, niechęć do kontaktu słownego. U starszych dzieci i nastolatków typowa jest histeria: teatralność, silny emocjonalny płacz. Rzadziej mogą wystąpić napady drgawkowe i ślepota histeryczna.

3. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Dzieci o wysokim poziomie odpowiedzialności moralnej są bardziej narażone na negatywne skutki. Pacjenci są zazwyczaj pedantyczni, pryncypialni, drobiazgowi. Dziecko jest nawiedzane przez natrętne doświadczenia, fobie, których samo chce się pozbyć: strach przed śmiercią, strach przed wojną, strach przed rozłąką z rodzicami. Występuje komponent obsesyjny, który przybiera postać skurczów lub ruchów konwulsyjnych (mruganie, kaszel, marszczenie czoła). Dzieci często mają kojące rytuały, takie jak ssanie brzegu poduszki czy długotrwałe mycie rąk.

4. Nerwica depresyjna

Często rozwija się z powodu utrzymującego się w rodzinie czynnika psychotraumatycznego. Młodzież i dzieci w okresie dojrzewania są bardziej podatne na nerwicę depresyjną. Dziecko jest wycofane, chce być samo i jest stale przygnębione. Mowa staje się niewyraźna, a twarz przybiera wyraz hipomimiczny. Charakterystyczna jest zmniejszona aktywność fizyczna, brak apetytu i bezsenność.

5. Nerwice ogólnoustrojowe (bezobjawowe)

Do tej grupy zalicza się wiele schorzeń, które występują z pojedynczymi objawami. Na przykład tiki lub ruchy tikowe. Objawia się to nawracającymi drgawkami powiek, mięśni twarzy, kończyn lub tułowia w ogóle. Do tej kategorii należy również utrata kontroli nad oddawaniem moczu (enureza) lub defekacją. W tym sensie przedstawicielem nerwicy ogólnoustrojowej jest logoneuroza lub jąkanie neurotyczne, w którym zaburzenie rytmu i płynności mowy u dzieci wiąże się ze skurczami mięśni narządów mowy.

Nerwica u dzieci jest stanem odwracalnym, a rokowanie co do powrotu do zdrowia jest korzystne, jeśli leczenie zostanie szybko rozpoczęte. Środki zapobiegawcze obejmują przestrzeganie reżimu snu dziecka, a także ćwiczenia fizyczne i emocjonalne odpowiednie do wieku, temperamentu i możliwości dziecka. Rodzina odgrywa istotną rolę w zapobieganiu psychotraumie dziecięcej: ważny jest komfortowy klimat i prawidłowy podział ról w rodzinie.